Telefon
Telegram
WhatsApp
İnstagram
Lama
Lama

Lama

  • Tarih:  2022 Ekim 06, 21:51

Çelik Lama Nedir


Lama, dikdörtgen en kesitli çelik bir elemandır. Çelik levhaya göre kalınlığı daha fazladır. Paslanmaz çelik lama çubuklar sıcak haddelenmiş olup, büyük kalınlık, yüksek mukavemet ve korozyon direnci içerir. Çelik elemanların bulon ve kaynaklı birleşim yerlerinde, çelik profillerin kesitlerini güçlendirmek ve birbirine kaynatarak yapma kesitler elde etmek gibi uygulamalarda kullanılırlar.

St37 (S235JR), St44 (S275JR), St52 (S355JR), St60 (E335), SAE 1010, SAE 1020, SAE 1030 SAE 1040, vb. gibi çelik kaliteleri en çok kullanılan çelik lama formunda üretilen çelik kalitelerdir.

Farklı tip ve kalınlıktaki levhalara lama denir. Lamalar kendi aralarında aşağıdaki gibi gruplandırılır.

çelik lama nedir Dar Lamalar: Kalınlığı 5 ile 60 mm arasında değişen, genişliği ise 10 ile 150 mm arasında değişen levhalara denir.

çelik lama Geniş Lamalar: Kalınlığı 0.1 mm ile 5 mm arasında değişen ve genişliği ise 151 mm ile 1250 mm arasında değişen levhalara denir.

çelik lama fiyatları İnce Lamalar: Kalınlığı 0.1 mm ile 5 mm arasında değişen ve genişliği ise 12 ile 630 mm arasında değişen levhalara denir.
 

Lama Kullanım Alanları


Lamalar genellikle çelik yapılarda, makine imalatında ve otomotive sektöründe yaygın olarak  kullanılmaktadır. Diğer kullanım alanları aşağıdaki gibidir;

lama Mimari çelik yapılar, 
 lama nedirOtomotiv sektörü,
lama ağırlık tablosu Bağlantı noktaları, 
lama ağırlık cetveli Mekanik taşıyıcı gövdeler, 
lama ağırlık hesaplama Makina parçalarının gövdeleri, 
lama demir Savunma sanayii
lama fiyatları Yapısal destekler,
lama çeşitleri Motor ve motor bileşenlerinin
lama kg hesaplama Gıda sanayii ve yiyecek/içecek servisi alanları
lama köşebent Tıbbi cihaz endüstrileri 
 Petro-Kimya Endüstrisi