Telefon
Telegram
WhatsApp
İnstagram
Kutu Profil
Kutu Profil

Kutu Profil

  • Tarih:  2022 Ekim 06, 21:48

Kutu Profil Nedir


Kutu profiller, kare veya dikdörtgen borular olarak da bilinen kare veya dikdörtgen kesitli içi boş çubuklardır. Dikdörtgen kutu profil, kare kesitli bir kutu profilden sadece kesit alanı ve bazen de duvar kalınlığı olarak farklıdır. İçi boş olması nedeniyle oldukça hafif ancak sert ve dayanıklı olma eğilimindedir, bu da bir dizi farklı uygulama için iyi olmasını sağlar. Kutu profillerin kalınlığı, uygulamalarına bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Kutu profiller ağırlık oranlarına göre daha yüksek mukavemet sağlar ve yapısal işlere daha iyi bir görsel görünüm sağlar. Kutu profiller, içi boş kesitleri nedeniyle bükülmeye karşı eşit mukavemet ve yüksek burulma mukavemetine sahiptir. Kutu bölümlerinin kesilmesi, bükülmesi ve diğer bağlantı yapılarına kaynaklanması kolaydır.

Kutu profiller TS EN 10305-5 ve TS EN 10219 üretim standartlarına göre üretilmektedir. TS EN 10219 standartlarında CE Belgesi’ne sahip kare kutu profiller ve dikdörtgen kutu profiller korozyona karşı yüksek korunma özelliğine sahiptir.

Kutu profiller boyasız olarak teslim edilebildiği gibi istendiği taktirde korozyona karşı dayanıklı olması için astar boya ile boyanıp da teslim edilebilmektedir.

Kutu Profillerinin Kullanım Alanları

 Binaların dış cephelerinde.
 Görsel olarak sütunlar oluşturma.
 Çatı kaplama gibi destek yapıları.
 Korkuluklar.
 Konut yapılarının imalatı.
 Mobilya sektörü.
 Otomotiv sektörü.
 Taşımacılık sektörü, otobüs, römork.
 Gıda işleme ile ilgili fabrikalar, konveyör bantları ve diğer cihazlar 
 Genel imalat sektörü.
Tarım ve genel makine üretimi